Přehled vnitřních parazitárních chorob.
Krevničky
Jde o prvoky měřící zhruba 30 - 70 mikrometrů. Tito miniaturní bičíkovci vegetují v krevním řečišti, kde se živí červenými krvinkami ryb. Tato choroba se u dospělých kaprů vyskytuje ojediněle, častěji napadá mladé jedince. Výskyt krevniček v těle ryby nepoznáme na první pohled. K úbytku červených krvinek a tím poškození krevního obrazu ryby dochází postupně a tak kritický stav nemoci, kdy jsou již patrné změny ve vzhledu ryby, přicházejí až po delší době. Ryba tmavne, hubne, její pohyby přestávají být plynulé, sedá u dna a prohýbá se do oblouku. Krevničky napadají ryby na konci zimy a začátkem jara, tedy v období, kdy mají nejslabší obranyschopnost. Přenašečem choroby jsou zejména pijavice. Vyvarujte se tedy přidávání ryb z volné přírody do vašeho jezírka a pravidelně kontrolujte, zda se ve vodě nevyskytují pijavice.
Tasemnice
Tento cizopasník se na rozdíl od teplokrevných živočichů vyskytuje u ryb ve střevech, neboť žaludek v jejich trávicím ústrojí chybí. Tasemnice se zachytávají na stěnách střev a postupně znemožňují jejich průchodnost. U takto postižené ryby si všimneme nápadně zvětšeného břicha. Pravděpodobnost výskytu tasemnice u vašich ryb v okrasném zahradním jezírku je mizivá, pokud nepřidáváte ryby z volné přírody. Vyhněte se krmení vašich ryb nitěnkami, které jsou pro tasemnice takzvaným hostitelem.
Motolice oční
Tento parazit se usídluje, jak už název napovídá, v čočce oka ryb. Jak postupně narůstá, dochází až k prasknutí čočky. Ryba oslepne a to je moment, kdy máte možnost zjistit, že vaše ryba byla napadena motolicí oční. K výskytu tohoto parazita ve vodě dochází následovně: do vody se vajíčka motolice dostávají trusem ptáků, následně se z nich vylíhnout larvy, které ve svém vývinu pokračují v plovatce bahenní. Poté jsou larvy opět vyloučeny do vody výkaly a nyní už pronikají přímo do ryb žábrami a kůží. Putují do střev, odkud krevním řečištěm cestují do oční čočky. Nekonečný koloběh života motolice oční pokračuje úhynem ryby a jejím pozřením rybožravými ptáky, kteří konzumují jako první právě oči ryb.