Filtrační systém je nejdůležitější součástí zahradního jezírka a je třeba věnovat mu náležitou pozornost. Výběr vhodné filtrace do vašeho jezírka rozhodně nepodceňujte. Investice do kvalitní a správně dimenzované filtrace se vám vrátí v podobě celoročně čisté vody, snadné údržby a dále sníží vaše náklady a čas věnované údržbě jezírka.
Většina kvalitních filtračních systémů pracuje na principu mechanicko – biologické filtrace, kdy mechanická část vždy předchází biologické. Tyto části mohou být uloženy v jedné filtrační jednotce nebo odděleně v samostatných modulech.
Mechanická filtrace - slouží především k zachycení nejhrubších nečistot jako jsou listy, zbytky krmiv, výkaly ryb a ostatní organické či anorganické částice. Účinná mechanická filtrace organických zbytků v systému je velmi důležitá, protože tyto zbytky jsou nositeli živin (N a P látek), které musí odbourat biologická část filtrace.
Nejlepší je, pokud jsou tyto zbytky co nejrychleji odstraněny, aby se živiny nemohly do systému dále uvolňovat. Nadbytek živin je totiž jednou z hlavních příčin růstu nepříjemných vláknitých řas a dalších problémů s kvalitou vody v jezírku.
Použitím mechanických předfiltrů značně odlehčíte biologickým filtrům, které nemusí být tak objemné.
Rozdělení mechanických filtrů neleznete zde.
Biologická filtrace - je nejdůležitější součást filtračního systému všech zahradních jezírek.
Je založena na činnosti bakterií, které jsou schopny z vody poutat a přeměňovat nežádoucí látky, čímž snižují tvorbu řas, zeleného zákalu a celkově zlepšují kvalitu vody v jezírku. Abychom dokázali využít maximální potenciál těchto bakterií, musíme mít dostatečně velikou filtrační jednotku. Tato jednotka by měla být naplněna kvalitními filtračními materiály s velkým povrchem, který nám zajistí potřebný prostor pro tyto užitečné bakterie.
Velikost biologické filtrace by měla odpovídat 5-10% z celkového objemu vody v jezírku. Pro představu, pokud máme jezírko o objemu 20 m3 s malým zarybněním, musíme počítat s filtrací o objemu 1m3 (1 000 litrů), při silnějším zarybnění potom 2 m3. Z tohoto důvodu dávejte pozor na velikost kupované filtrace, neboť výrobce často uvádí zavádějicí a poddimenzované údaje o velikosti jezírka, pro které je taková filtrace určená.
Jako zdroj správných kultur těchto bakterií je vhodné vybrat z přípravků určených pro správné nastartování biologické filtrace. Pro optimální výkon filtrace je nutné tyto bakterie dodat na začátku každé sezóny, v jejím průběhu pak doplňovat vhodnými bakteriemi do teplejší vody.
Typy biologických filtracií naleznete zde.
Všechny námi nabízené filtrace a materiály naleznete na našem eshopu.
Použití tzv. kořenových čističek (čištění přes kačírek osázený rostlinami) není vhodné řešení pro dlouhodobé udržení kvality vody v jezírku. Tyto zóny se časem zanášejí a nefunguje zde mechanicko-biologické čištění a z čistého jezírka se zanedlouho stává kalný rybník. Pro udržení kvality vody v jezírku nelze tento způsob doporučit.